
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 40 |
| RoHS | Compliant |
| Interface | SPI |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Number of Bits | 12 |
| Settling Time | 20.5 µs |
| Number of D/A Converters | 16 |
| Differential Output | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Number of Channels | 16 |
| Output Type | Voltage |
| Packaging | Tube |
| Reference Type | External, Internal |
| Interface Type(Data Interface) | 3-Wire, Microwire, SPI |
| Min Digital Supply Voltage | 1.71 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Analog Supply Voltage | ±4.5 V to 15.75 V |
Stock: 132
Distributors
pcbx
Unit Price$41.76520
Ext.Price$41.76520
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $41.76520 | $41.76520 |
| 10 | $34.57585 | $345.75850 |
| 25 | $33.19048 | $829.76200 |
| 50 | $31.86062 | $1593.03100 |
| 100 | $30.58416 | $3058.41600 |
